Πανελλαδικές

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ 2024

-Υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (Αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α.

-Καθορισμός εξεταστέας ύλης για το έτος 2024 για τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση αποφοίτων Γ’ τάξης Ημερησίου Γενικού Λυκείου και Γ’ τάξης Εσπερινού Γενικού Λυκείου.

-ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για την εισαγωγή σπουδαστών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ) 2024

-ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ – ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

-21/02/24- Ενημέρωση για την έκδοση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της Ελληνικής Αστυνομίας με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του ΥΠΑΙΘΑ.

-12/02/24- Διευκρινήσεις για την Εισαγωγή Σπουδαστών σε τμήματα Μουσικών Σπουδών

-Ανακοινοποίηση εγκυκλίου για Πανελλαδικές Εξετάσεις, ημερομηνίες εξετάσεων- μαθήματα

-31/01/2024-Ενημέρωση υποψηφίων σχετικά με την προκήρυξη διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για τις Στρατιωτικές Σχολές ακαδημαϊκού έτους 2024-2025.

-26/01/2024- Προθεσμία Υποβολής Δικαιολογητικών -Λιμενικό Σώμα

-24/01/2024 -Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών ακαδημαϊκού έτους 2024-2025

-ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΕΛ ΕΤΟΥΣ 2024 (μαθητές ή απόφοιτοι).

-Υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, βάσει του Ν.3699/2008, στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ και ΕΠΑΛ έτους 2024, για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

-Διενέργεια προκαταρκτικών εξετάσεων (ΠΚΕ) για την εισαγωγή στις Σχολές του Λιμενικού Σώματος, στις Στρατιωτικές Σχολές, στις Σχολές του Πυροσβεστικού Σώματος, στις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας και υγειονομικών εξετάσεων για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, έτους 2024.

-Πρόγραμμα Ημερίδων Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού μαθητών/τριών της Β΄ και Γ΄ τάξης Λυκείου με θέμα: «Τα Ένστολα Επαγγέλματα στο Μηχανογραφικό Δελτίο για την Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση».

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ 2023

-Δημιουργία κωδικού ασφαλείας για την ηλεκτρονική υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.) ΓΕΛ για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή σε Δημόσια ΙΕΚ έτους 2023.

-Συμπληρωματική Προκήρυξη για τις ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

-ΤΕΦΑΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ – ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

-ΤΕΦΑΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ – ΔΥΤΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

-Διαδικτυακή Ενημέρωση για τις Πανελλαδικές 2023 της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας

-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023

-Π Ρ Ο Κ Η Ρ Υ Ξ Η- Για την εισαγωγή σπουδαστών/-στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.) ακαδημαϊκού έτους 2023-2024

-Προκήρυξη Διαγωνισμού για την εισαγωγή φοιτητών στη Σχολή Αξιωματικών και σπουδαστών στη Σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2023 – 2024

-Ενημέρωση υποψηφίων σχετικά με την προκήρυξη διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για τις Στρατιωτικές Σχολές ακαδημαϊκού έτους 2023-2024.

-7/2/2023 -ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ – Ενημέρωση-Προκήρυξη για την εισαγωγή στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

-30/1/2023 -ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΣΩΜΑ – Προκήρυξη – Προθεσμία Υποβολής Δικαιολογητικών

-Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών ακαδημαϊκού έτους 2023-2024.

-Συντελεστές βαρύτητας των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων στις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2023 και εφεξής.

-ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΕΛ ΕΤΟΥΣ 2023 (μαθητές ή απόφοιτοι).

-Ενημέρωση Υποψηφίων -Προκαταρκτικές Εξετάσεις Σωμάτων Ασφαλείας

-Τρόπος εξέτασης Πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων – Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ 2022

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ  2021