Ιστορική αναδρομή

Αναστάσιος Παλλατίδης

Το Παλλατίδειο Γυμνάσιο και Λύκειο Σιδηροκάστρου ανεγέρθη το 1913, μετά το ολοσχερές ολοκαύτωμα που υπέστη το Γυμνάσιο Σιδηροκάστρου (ή Γυμνάσιο Σιντικής, όπως λεγόταν αρχικά) κατά τη διάρκεια των Βαλκανικών Πολέμων. Η ανέγερση πραγματοποιήθηκε με τη γενναία επιχορήγηση από το κληροδότημα του μεγάλου ευεργέτη της περιοχής, Αναστάσιου Παλλατίδη.

Ο Αναστάσιος Παλλατίδης γεννήθηκε το 1800 στο Μελένικο. Προσωπικότητα λαμπρή και πολυδιάστατη, με διακρίσεις στον εκπαιδευτικό και επιστημονικό χώρο, υπήρξε διδακτορικός γιατρός της αυτοκρατορικής οικογένειας των Αψβούργων και εξαίρετο μέλος της ελληνικής παροικίας της Βιέννης. Αν και έφυγε πολύ μικρός από την πατρίδα του, δεν έπαψε ποτέ να την βοηθά και να δείχνει έμπρακτα τα πλούσια πατριωτικά του αισθήματα. Υπήρξε ο μεγάλος ευεργέτης των Σχολείων του Σιδηροκάστρου.

Σύμφωνα με τη διαθήκη του, κληροδότησε όλη την περιουσία του στη γενέτειρά του, το Μελένικο, και συγκεκριμένα στο Ελληνικό Σχολείο του Μελένικου. Όταν όμως το 1913 οι Μελενίκιοι εγκατέλειψαν διωγμένοι την πατρίδα τους με δάκρυα στα μάτια κι  εγκαταστάθηκαν στο Σιδηρόκαστρο, μεταβίβασαν τα κληροδοτήματα από το σχολείο του Μελενίκου στο Γυμνάσιο του Σιδηροκάστρου. Σε ένδειξη ευγνωμοσύνης οι αρχές του Σιδηροκάστρου μετονόμασαν το Γυμνάσιο Σιδηροκάστρου από Γυμνάσιο Σιντικής σε Παλλατίδειο Γυμνάσιο και Λύκειο και πρόσθεσαν μπροστά στην είσοδό του την προτομή του Αναστασίου Παλλατίδη! Η μνήμη του μεγάλου ευεργέτη τιμάται την ημέρα των Τριών Ιεραρχών (30 Ιανουαρίου).