Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εικαστικής Τέχνης

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ – ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ – ΛΥΚΕΙΟΥ

Μια δημιουργική δράση για την υγεία των θαλασσών.

Η Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος – HELMEPA, μία από τις πιο ιστορικές περιβαλλοντικές οργανώσεις στην Ελλάδα για καθαρές και υγιείς θάλασσες, καλεί μαθητές/τριες Γυμνασίου – Λυκείου (Α’ Β’ Γ’) να εμπνευστούν και να δημιουργήσουν το δικό τους έργο για την προστασία και υγεία των θαλασσών (ζωγραφική, φωτογραφία, κολάζ, κάποιο σύνθημα) στο πλαίσιο του 2ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εικαστικής Τέχνης με θέμα: «Αγαπώ τη θάλασσα» (I love sea).

Θα διακριθούν δύο (2) έργα:

⎯ 1 έργο μαθητή/μαθήτριας Λυκείου που θα «ντύσει» το νέο θερμός της HELMEPA, συμπεριλαμβανομένου του ονοματεπωνύμου του/της καλλιτέχνη/ιδας

⎯ 1 έργο μαθητή/μαθήτριας Γυμνασίου που θα «ντύσει» τη νέα τσάντα πολλαπλών χρήσεων της HELMEPA, συμπεριλαμβανομένου του ονοματεπωνύμου του/της καλλιτέχνη/ιδας

Κάποια επιπλέον έργα που θα επιλέξει η Επιτροπή Αξιολόγησης θα προβληθούν στη διεθνή ναυτιλιακή έκθεση «Ποσειδώνια 2024» στο περίπτερο της HELMEPA και θα αποτελέσουν μέρος Ομαδικής Έκθεσης.

Περισσότερες πληροφορίες για το διαγωνισμό (συμπ. της προκήρυξης και αίτησης) θα βρείτε στη σχετική ιστοσελίδα https://helmepa.gr/artcontest.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής των έργων είναι η Δευτέρα 1 Απριλίου 2024.

Με εκτίμηση,

Δημήτρης Καζάς