Ενημέρωση για τις απουσίες μαθητών

Η φοι?τηση ο?λων των μαθητω?ν των Γενικω?ν Λυκει?ων χαρακτηρι?ζεται με πρα?ξη του Συλλο?γου των διδασκο?ντων καθηγητω?ν την ημε?ρα που λη?γουν τα μαθη?ματα ως επαρκη?ς η? ανεπαρκη?ς, με βα?ση το συ?νολο των απουσιω?ν που σημειω?θηκαν κατα? τη δια?ρκεια του διδακτικου? ε?τους, σε συνδυασμο? με την ετη?σια προφορικη? επι?δοση σε ο?λα τα μαθη?ματα.

Επαρκη?ς χαρακτηρι?ζεται η φοι?τηση στην περι?πτωσηκατα? την οποι?α:

α) Tο συ?νολο των απουσιω?ν του μαθητη?, που σημειω?θηκε κατα? το λη?γον διδακτικο?ε?τος, δεν υπερβαι?νει τις πενη?ντα (50), ανεξα?ρτητα απο? τους λο?γους πραγματοποι?ηση?ς τους.

β) Tο συ?νολο των απουσιω?ν του μαθητη? δεν υπερβαι?νει τις εκατο?ν δεκατε?σσερις (114), απο? τις οποι?ες οι πα?νω απο? τις πενη?ντα (50) ει?ναι δικαιολογημε?νες συ?μφωνα με το Π.δ. 485/1983 (Α ? 184).

Οι ανωτε?ρω επιπλε?ον απουσι?ες δικαιολογου?νται απο? τον γονε?α?κηδεμο?να του μαθητη?, αν ο μαθητη?ς ει?ναι ανη?λικος. Ο κηδεμο?νας κα?θε μαθητη? που απουσι?ασε για λο?γους υγει?ας απο? το σχολει?ο περισσο?τερο απο? δυ?ο ημε?ρες προσκομι?ζει στο σχολει?ο για τη δικαιολο?γηση των απουσιω?ν βεβαι?ωση δημο?σιου νοσηλευτικου? ιδρυ?ματος η? οποιουδη?ποτε ιδιω?τη γιατρου? που να πιστοποιει? το ει?δος και τη δια?ρκεια της ασθε?νειας.

Για τη δικαιολο?γηση απουσιω?ν ε?ως δυ?ο ημερω?ν λο?γω ασθενει?ας η? σοβαρω?ν οικογενειακω?ν λο?γων αρκει? και ενυπο?γραφο σημει?ωμα του κηδεμο?να. Με τον τρο?πο αυτο? ο κηδεμο?νας μπορει? να δικαιολογη?σει το πολυ?δε?κα (10) με?ρες αθροιστικα? για ο?λο το ε?τος. Σε περι?πτωση που ο μαθητη?ς ει?ναι ενη?λικος, δικαιολογει? ο ι?διος τις παραπα?νω απουσι?ες.

Κατ? εξαι?ρεση, ο Συ?λλογος των διδασκο?ντων κα?θε Σχολει?ου με ειδικη? πρα?ξη του χαρακτηρι?ζει ως επαρκη? τη φοι?τηση μαθητη? που σημει?ωσε απο? εκατο?ν δε?καπε?ντε ε?ως εκατο?ν εξη?ντα τε?σσερις (115?164) απουσι?ες, υπο? την πρου?πο?θεση ο?τι ο?λες οι απουσι?ες πα?νω απο? τις πενη?ντα (50) ει?ναι δικαιολογημε?νες και οφει?λονται ει?τε σε ασθε?νεια, ει?τε σε σοβαρου?ς οικογενειακου?ςλο?γους και η επι?δοση? του κρι?νεται ιδιαι?τερα ικανοποιητικη?. Ως ιδιαι?τερα ικανοποιητικη? κρι?νεται στην προκειμε?νη περι?πτωση η επι?δοση του μαθητη?, ο?ταν ο γενικο?ς με?σος ο?ρος της προφορικη?ς βαθμολογι?ας (Γ.Μ.Ο.), ο?πως προκυ?πτει απο? το α?θροισμα των Μ.Ο. των δυ?ο τετραμηνιαι?ων βαθμω?ν στο Λυ?κειο, διαιρου?μενο με τον αριθμο? των διδασκο?μενων μαθημα?των, ει?ναιτουλα?χιστον δεκαπε?ντε (15) πλη?ρες και η διαγωγη? του κοσμιωτα?τη.

γ) Συντρε?χουν οι λο?γοι που αναφε?ρονται στην παρ. 6 εδ. δ ? του α?ρθρου 1 του Π.δ. 294/1980.

Οι μαθητε?ς, των οποι?ων η φοι?τηση χαρακτηρι?ζεται επαρκη?ς, προσε?ρχονται κανονικα? στις προαγωγικε?ς και απολυτη?ριες εξετα?σεις του Μαϊ?ου?Ιουνι?ου.

Ανεπαρκη?ς χαρακτηρι?ζεται η φοι?τηση μαθητη? που σημει?ωσε πα?νω απο? πενη?ντα (50) απουσι?ες και δεν εμπι?πτει σε καμι?α απο? τις περιπτω?σεις που προαναφε?ρθηκαν.

Οι μαθητε?ς, των οποι?ων η φοι?τηση χαρακτηρι?ζεται ανεπαρκη?ς, ει?ναι υποχρεωμε?νοι να επαναλα?βουν τη φοι?τηση στην ι?δια τα?ξη.

Ο υπευ?θυνος καθηγητη?ς για την παρακολου?θηση της φοι?τησης των μαθητω?ν τμη?ματος η? τα?ξεως, αφου? ενημερω?σει τον Διευθυντη? του σχολει?ου ο?τι ο μαθητη?ς συμπλη?ρωσε η?δη εικοσιτε?σσερις (24) απουσι?ες, δικαιολογημε?νες η? αδικαιολο?γητες, ει?ναι υποχρεωμε?νος να ενημερω?νει τον κηδεμο?να με ταχυδρομικη? επιστολη?, η οποι?α στε?λνεται με τη με?ριμνα του σχολει?ου απο? την 1η ε?ως την 5η κα?θε μη?να για τις απουσι?ες του μη?να που προηγη?θηκε. Αν ο μαθητη?ς ει?ναι ενη?λικος, η επιστολη? επιδι?δεται στον ι?διο.