Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός “Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΟΧΥΡΩΝ”

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ… ΠΑΡΕ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ

«ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΟΧΥΡΩΝ»

Στο βόρειο τμήμα του Νομού Σερρών βρίσκονται τα 10 από τα συνολικά 21 Οχυρά της Ελληνοβουλγαρικής μεθορίου. Εκεί έλαβε χώρα μια από τις σημαντικότερες μάχες του Β΄ΠΠ για την Ελλάδα… η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΟΧΥΡΩΝ. Ο Σύνδεσμος Φίλων Οχυρού Ιστίμπεη για 6η χρονιά διοργανώνει τον Μαθητικό Διαγωνισμό με σκοπό την ανάδειξη αυτού του γεγονότος σε Πανελλήνιο επίπεδο. Τα προηγούμενα χρόνια οι μαθητές δημιούργησαν πραγματικά αριστουργήματα εμπνεόμενοι από τον ηρωισμό των υπερασπιστών των Οχυρών.

Πέρασε ένας μήνας από την ανακοίνωση της προκήρυξης του (εγκεκριμένου από το Υπουργείο Παιδείας) Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΟΧΥΡΩΝ. Στην ιστοσελίδα του Συνδέσμου Φίλων Οχυρού Ιστίμπεη (www.istibei1941.gr) υπάρχει το απαραίτητο υποστηρικτικό (εκπαιδευτικό) υλικό για την διεκπεραίωση ολοκληρωμένου εκπαιδευτικού προγράμματος από τους εκπαιδευτικούς. Οι μαθητές μπορούν αν αντλήσουν έμπνευση από αυτό το υλικό, καθώς και από την παράθεση βραβευμένων έργων προηγούμενων ετών.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

1. Τραγούδι

2. Ζωγραφιά

3. Ταινία μικρού μήκους

4. Ποίημα

5. Διήγημα

Κάθε συμμετοχή συμβάλει στην διατήρηση της Ιστορικής Μνήμης και δικαιώνει την θυσία των υπερασπιστών των Οχυρών για το υπέρτατο αγαθό… την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ! Δώστε στους μαθητές την ευκαιρία να εμπνευστούν και να δημιουργήσουν αριστουργήματα γι’ ΑΥΤΗΝ!

Το μεγάλο έπαθλο του διαγωνισμού

4ΗΜΕΡΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΝΟΡΜΑΝΔΙΑ (4-7 Ιουνίου 2022)

Συμπληρώστε την φόρμα συμμετοχής στον διαγωνισμό μέχρι 31 Δεκ. 2021:

ΥΓ1: επισυνάπτεται η έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, η προκήρυξη και η αφίσα του διαγωνισμού, την οποία παρακαλείσθε να αναρτήσετε στην ιστοσελίδα και στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.

ΥΓ2: Ήδη ξεκίνησαν να πραγματοποιούν εκδρομές στο ΟΧΥΡΟ ΡΟΥΠΕΛ τα σχολεία που δήλωσαν συμμετοχή. Ο Σύνδεσμος Φίλων Οχυρού Ιστίμπεη αναλαμβάνει την δημιουργική απασχόληση των μαθητών με την διοργάνωση παιχνιδιού κρυμμένου θησαυρού, αθλητικών δραστηριοτήτων και άλλων διαδραστικών παιχνιδιών.  Σε περίπτωση που αποφασίσετε να επισκεφθείτε το Οχυρό Ρούπελ θα χαρούμε να αναλάβουμε την ξενάγηση στα ηρωικά μονοπάτια που βάδισαν οι υπερασπιστές των Οχυρών!

Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΘΑ ΣΥΜΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΤΕΡΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ

ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

ΔΗΛΩΣΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ!

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6983498377 (Γεώργιος Τάτσιος).