Διαδραστική Εκδήλωση στο Σχολείο

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ-ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ «Τεχνικές επικοινωνίας – διαχείρισης συγκρούσεων μεταξύ μαθητών και μαθητριών»

-Στο χώρο του σχολείου και με αναφορά στη σχέση του με την τοπική κοινωνία πραγματοποιήθηκε η διαδραστική εκδήλωση του Γενικού Λυκείου Σιδηροκάστρου με κεντρική εισηγήτρια την Ψυχολόγο του Κέντρου Κοινότητας του Δήμου Σιντικής κα Τουτζιάρη Ιορδάνα.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 15 Μαρτίου 2022, μετά από πρόσκληση του Παλλατιδείου Γενικού Λυκείου Σιδηροκάστρου, στο πλαίσιο των δράσεων βελτίωσης του σχολικού περιβάλλοντος με άξονα «Βελτίωση σχέσεων μεταξύ μαθητών-μαθητριών».

Η κα Τουτζιάρη ανέπτυξε διαδραστική ομιλία με θέμα «Τεχνικές επικοινωνίας – διαχείρισης συγκρούσεων μεταξύ μαθητών και μαθητριών» με τους μαθητές της  Ά Λυκείου, που εμπλέκονται στο πρόγραμμα δράσης και οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να αναπτύξουν και να συζητήσουν τους προβληματισμούς τους.

Συγκεκριμένα, η εισήγηση και η συζήτηση επικεντρώθηκαν στη σπουδαιότητα της επικοινωνίας και την ορθή διαχείριση συναισθημάτων όπως του θυμού, προκειμένου να αποφεύγονται οι συγκρούσεις. Υπάρχουν δυνατότητες, με τη χρήση τεχνικών και στις οποίες δόθηκε έμφαση μέσω βιωματικών ασκήσεων που κάνουν την επικοινωνία  ουσιαστικότερη και αποδοτικότερη σε όλους τους τομείς συμπεριφορών και δράσεων, οικογένεια, σχολείο, κοινωνία.

Η εκδήλωση υλοποιήθηκε με την τήρηση του υγειονομικού πρωτοκόλλου της πανδημίας covid -19.